Kaligrafka

Největší láska mého života

Vlastně ani nevím, kdy jsem začala milovat písmenka, možná dávno předtím, než jsem se narodila. Snad jsem bývala středověkým písařem, mnichem opisujícím misály či písmomalířem na počátku minulého století. Nezáleží na tom. Pro mě je důležité, že jsem se s vášní pro písmenka, pro krásné písmo, kaligrafii již narodila.

Svou kariéru kaligrafky (smím-li se takto označit) jsem zahájila jako nástěnkářka na základní škole. S neutuchajícím nadšením jsem si malovala písmenka, vystřihávala je a špendlila na nástěnku. Bylo mi jedno, o čem byly ty hustě popsané áčtyřky pod mými nadpisy, mně šlo jen a pouze o ty nadpisy. O ta písmenka, která upoutají pozornost a donutí kolemjdoucí se zastavit. Jak já byla na ty nadpisy hrdá! Na gymnáziu jsem se zcela přirozeně stala kronikářkou. Byla jsem starší, milovala jsem (stále miluji) knihy a měla jsem o vzhledu písmenek jasnou představu. Každý záznam mi trval neuvěřitelně dlouho a opět jsem kladla důraz zejména na nadpisy, na to, aby byly, pokud možno, vždy jiné, zajímavé, ladily s textem, aby zaujaly. Poctivě jsem vymalovávala bříška písmenek a snažila se, aby vypadala přesně tak, jak jsem měla nakoukáno z knih, starých kronik a letopisů.

Na vysoké škole jsem milovala popisování výkresů. Bylo to sice více technické písmo než kaligrafie, ale i sem se mi podařilo propašovat netechnické prvky a pochvaly chápavých profesorů mě těšily.

Ihned po promoci jsem se na čas usídlila v Londýně a nedokážete si představit mou radost, když jsem poprvé narazila na obchod s uměleckými pomůckami a v něm objevila krabičku s nápisem KALIGRAFICKÁ PERA! Jak já byla šťastná! Vůbec mě nenapadlo, že by mohlo existovat něco jako kaligrafická pera! Ta pera měla plochý hrot a já konečně pochopila, jak všichni ti šikovní písmomalíři a kaligrafové vytvářeli různé tloušťky tahů a ta bříška u písmenek! Koupila jsem si je, také jsem si koupila speciální kaligrafickou tuš a speciální kaligrafický papír (chápejte – speciální kaligrafický papír!) a spěchala do mého nového domova. Tam jsem vybalila pera, položila na stůl kaligrafický papír, otevřela kaligrafickou tuš, namočila pero do tuše a – takové zklamání! Ta písmenka, co jsem napsala, vypadala hrozně. Prostě hrozně. Písmenka, která jsem si předkreslovala tužkou a u kterých jsem vybarvovala bříška, byla mnohem hezčí! Po pár neúspěšných pokusech skončila celá kaligrafická sada na dně kufru.

O pár let později se mi naskytla možnost jet pracovat do Spojených států. Samozřejmě jsem ji využila a ocitla se v malé vesničce ve státě Massachusetts. Netrvalo dlouho a do rukou se mi dostala brožura vzdělávacího zařízení Boston Center for Adult Education (BCAE) a v ní jsem objevila nabídku kaligrafického kurzu, kurzu, který mi sliboval, že mě naučí psát kaligrafickými pery, že mě naučí kaligrafii! Okamžitě jsem se přihlásila, zaplatila kurzovné a potkala úžasnou Normu McKenzie, mou první a naprosto jedinečnou učitelku kaligrafie, která mou vášeň pro písmenka naprosto chápala a snad ještě více, pokud to vůbec šlo, prohloubila.

Již ve Státech mi bylo jasné, že chci umění kaligrafie předávat dál. Inspirována BCAE jsem v Brně po návratu založila AHA! večerní školu pro dospělé a úplně první školní pololetí zahájila třemi kurzy: mou milovanou kaligrafií a fotografií a malbou, které vedli mí přátelé. Školu jsem provozovala sedm let, až do narození dcery; v té době jsem již nabízela šedesát různých kurzů, ale vedení školy, která byla v provozu jen v odpoledních a večerních hodinách, se neslučovalo se starostí o malé dítě. Zůstala jsem tedy doma a od té doby lektoruji jak v různých zařízeních, tak soukromě u sebe doma. Za půl roku oslavím již dvacet let své lektorské činnosti.

V průběhu té doby jsem si doplnila vzdělání rekvalifikačním kurzem a stala se Certifikovaným lektorem vzdělávání dospělých v České a Slovenské republice. Rovněž jsem napsala knihu „Kaligrafie – krása písma“, která je beznadějně vyprodaná a která byla přeložena do polského jazyka. Mnoho z mých studentů zůstává mými přáteli a někteří z nich mají stejnou potřebu jako já – předávat umění kaligrafie dál.